Murat KANSUKER: Sigortaliyo.com,acentelerden direkt olarak poliçe satın alınmasını sağlayan bir insurtech girişimidir.

Murat KANSUKER: Sigortaliyo.com,acentelerden direkt olarak poliçe satın alınmasını sağlayan bir insurtech girişimidir.
Yayınlanma Tarihi : 15 March 2018

Sigorta Sektöründe son zamanlarda ses getiren insurtech girişimi Sigortaliyo.com'un Acente Operasyon Yöneticisi Murat KANSUKER ile Sigortaliyo.com üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Tüm merak edilen soruları sorduk...

Şirketinizden bahsedebilir misiniz?

 

sigortaliyo.com 2016 yılında kurulan İstanbay Yazılım ve Tasarım şirketi tarafından geliştirilen bir proje. Merkezi San Francisco’da bulunan İstanbay, Levent Buluşan ve Burkay Gür tarafından Silikon Vadisi’nde çıkan son teknolojileri Türkiye’ye getirerek yerli start-uplara teknolojik anlamda destek vermek üzere kuruldu. İstanbay beraber çalıştığı start-up'lara verdiği destekler dışında kendi bünyesinde çıkardığı yapay zeka, machine-learning, gamification, sigortacılık konularındaki projelerde de çalışmaya devam ediyor. Şirket kurucularından Levent Buluşan’ın dijital alandaki 20 senelik tecrübesinin yanına Murat Kansuker’in sigortacılık sektöründeki 20 yıllık tecrübesini de ekleyerek sektörde zor bulunan bir ortaklıkla tüm sigortacılık sektörüne hizmet vermeyi hedefliyorlar.

 

Sigortaliyo.com nedir?

 

Bireysel veya kurumsal sigorta ihtiyacı olan herkesin sigortada müşteriler tarafından en uzman kanal olarak kabul edilen acentelerden direkt olarak poliçe satın almasını sağlayan bir insurtech girişimidir.

 

Sigortaliyo.com projesinin başlama kararını nasıl aldınız , süreç nasıl başladı?

 

Son 20 yıldır finans sektöründe hem bankalar hem de sigorta şirketlerinin dijital kanallarında geliştirdiğimiz projeler sonucu Türk internet kullanıcısının özellikle sigorta alanında poliçe satın alma kararı konusunda çok seçici olduğunu gözlemledik. Bu seçiciliğin en büyük sebebinin ise sigorta acentelerinin sigortanın uzmanı olarak verdiği yüksek hizmet kalitesine internet üzerinden ulaşılamaması olduğunu görünce buradaki boşluğu nasıl dolduracağımıza konsantre olduk ve sigortaliyo.com projesi 2016 yılında fikir olarak doğdu. Arkasından Türkiye’nin bir çok yerindeki sigorta acenteleri ile yaptığımız karşılıklı görüşmelerde internet üzerinde yer almak istediklerini fakat hem maliyet hem de bilgi açısından kaynaklarının yetersiz olduğunu gördük. Bizim hem sigorta alanındaki deneyimimizi hem de dijital pazarlama konusunda bilgimizi birleştirerek düşük maliyetlerle sigorta acentelerinin internet üzerinden müşterilere ulaşabilmesi için çalışmalarımıza başladık.

 

 

Sigortaliyo.com sektöre, özellikle acenteler kanadında ne gibi yenilikler ve kolaylıklar sunacak.

 

Sigorta sektörünün önümüzdeki yıllarda acente kanalından gelecek üretimle büyüyeceğine ve acentelerin de mevcut portföy yenilemeleri dışında yeni müşterilere ulaşarak hedeflerine ulaşacağına inanıyoruz fakat maalesef teknolojik gelişmelerin ışığında yapılması gereken insurtech girişimlerinin ise bu büyümeye ve acentelere destek olmadığını düşünüyoruz.Sigorta acentelerinin sigorta şirketlerinin vazgeçilmez kanalı ve sigorta şirketleri gözbebekleri olan sigorta acentelerine sundukları ürünler dışında yaptıkları pazarlama çalışmaları ile de destek olmaya çalışıyorlar. Bu çalışmaları yapan şirketler arasında ise internet üzerinden pazarlama ve satış konusunda acentelerine tam anlamıyla destek olan sigorta şirketi sayısı oldukça az. sigortaliyo.com ile biz sigorta şirketlerinin bu konudaki çalışmalarına destek vermeyi bir görev olarak görüyoruz.

Bu görevin bilinciyle açtığımız sigortaliyo.com üzerinden sigorta acenteleri mevcutta ulaşamadıkları yeni müşterilere çok düşük maliyetlerle ve internet üzerinden pazarlama için ekstra çalışma yapmadan ulaşabilecekler. Sigorta acenteleri 7/24 ne zaman yeni bir müşteriye ihtiyaçları varsa sigortaliyo.com sitesine gelerek internet üzerinden sigorta teklifi almak isteyen müşterilere ulaşabilecekler. Bu arada şu anda Türkiye’de hiç bir online sigorta satış sitesinde bulunmayan bir özelliği de sigortaliyo.com üzerinden sunuyoruz. sigortaliyo.com da sadece trafik, kasko, DASK, seyahat gibi ürünler yok. Müşteriler bireysel ve kurumsal toplam 84 ürün için sigortaliyo.com üzerinden teklif talebinde bulunabilir ve aradığı ürünle ilgili uzman acenteye ulaşabilir. Bu da acenteler için istedikleri ürünlerde müşterilere ulaşma şansı tanıyor. Sigorta şirketleri de istedikleri karlı branşlar ve ürünlerde müşterilere ulaşmak için acentelerine sponsor olabilir ve acentelerinin sigortaliyo.com üzerinden bu ürünü arayan müşterilere ulaşmalarına yardımcı olabilir.

 

Sigortaliyo.com un sigorta acentelerine sağladığı diğer avantajlar

 

* Acenteler, bu platformla sigorta poliçesi almak isteyen müşterilerin iletişim bilgilerine çok düşük maliyetlerle anında ulaşabiliyor; müşteriyle telefon, yüz yüze, e-mail üzerinden görüşerek teklif verebiliyor, poliçe satışı yapabiliyor.
* Bölge bağımsız çalışan Sigortali.io, acentelerin Türkiye’nin en uzak köşesindeki müşterilerle bile buluşmasını sağlıyor. Böylece acenteler sadece kendi bölgelerindeki değil, Türkiye’nin her yerindeki müşterilere teklif verip satış yapabiliyor.
* Sigortali.io'ya üye olan tüm acentelere ücretsiz bir web sayfası otomatik olarak oluşturuluyor ve müşterilerle bu sayfa üzerinden iletişim kurmaları sağlanıyor. Acenteler isterse bu sayfanın içeriğini değiştirebiliyor, çeşitli görsel ve imajlarla kendilerini daha iyi anlatma imkanı bulabiliyor.
* Teklif isteyen müşterilerin iletişim ve istedikleri sigortaya ait detaylı bilgileri, Sigortali.io tarafından doğruluğu kontrol edilerek acentelere sunuluyor.

 

Son günlerde çok konuşulan silikon vadisi davetinden biraz bahsedebilir misiniz?

 

Uzun süreden beri üzerinde çalıştığımız projemiz için Silikon Vadisi’ndeki ve dünyadaki en büyük kuluçka merkezlerinden olan Y Combinator tarafından Aralık ayında projeyi sunmamız için davet aldık. Dünyanın en başarılı internet şirketlerinden Reddit, Dropbox, AirBnB, Stripe gibi markaları bünyesinden çıkaran bir kuluçka merkezinin sigortaliyo.com projesine göstermiş olduğu ilgi hem bizi gelecek için motive etti hem de projemizin global açılımı için yeni yollar gösterdi. Bu görüşmeler sonrasında önümüzdeki 1-2 yıl içinde Türkiye dışında da acente kanalının dominant olduğu ülkelere açılmak için çok önemli stratejiler oluşturduğumuzu söyleyebilirim.

Haberin detayları için tıklayın >>

--}}